Oto2max olarak bu yazımızda 2.el aracını satmak isteyenlere satış esnasında dikkat etmesi gereken hususlara değineceğiz. Amacımız bu yazımız ile 2.el araç satışını kolay ve en kısa zamanda nasıl gerçekleştirebileceğinizi sizlere aktarmaktır. İnanıyoruz ki aracını satma karar aşamasında olan ya da araç satmak isteyenler bu önerileri dikkate alarak işlerini epeyce kolaylaştıracaktır. Arabamı satmak istiyorum ancak satış esnasında ve satış sonrası ne yapmam gerektiği konusunda yeterli bilgi ve birikime sahip değilim diye düşünenler için bu yazımız bir kılavuz olabilir.

  1. Temizliğe Dikkat

Satmayı düşündüğünüz aracı alıcıya ya da alıcı firmaya götürmeden önce iç ve temizliğine dikkat etmeniz satış sürecinizi hızlandıracak küçük ancak önemli bir ayrıntıdır. İlk izlenim alış ve satış süreçlerinin en önemli ayağıdır. Bakımlı ve temiz araç her daim daha göz alıcı ve değerli görülebilir.

Elden çıkarılmaya karar verilen aracın en iyi görüntüsünde olması alıcıları karar aşamasında etkileyebilir ve satış aşamasına geçişi kolaylaştırabilir.

  1. Tüm Belgelerinizi Eksiksiz Hazırlayın

Satmaya karar verdiğiniz araca dair tüm belgelerinizi eksiksiz olarak satış esnasında yanınızda bulundurmaya özen gösterin. Satışa hazır bir araca sahip olmak aracın hızlı satılmasına ve ödemenin hızlıca teminine yardımcı olur.

  1. Aracınızın Borçlarını Kontrol Edin

Satılacak aracın borçsuz ve satışa hazır olması gerekir. Bu anlamda satışa sunmadan önce aracınızın vergi, sigorta gibi tüm borçların ödendiğinden emin olunuz.

  1. Aracınıza Ekspertizden Geçirin

Satmayı planladığınız aracınızı uzman denetimi olan ekspertize sokarak sürpriz masraf ve giderlerden önce siz haberdar olun. Böylelikle aracınıza biçilecek değeri ve satış esnasında karşınıza çıkacak sorunları önceden bilerek önleminizi alabilir, gerekli bakım ve servis sürecini kendiniz yönetebilirsiniz.

  1. Piyasa Araştırması Yapın

Sizinle aynı marka ve modele sahip diğer araç sahiplerinin ilanlarını inceleyerek tahmini piyasa değerini öğrenebilir yine aynı şekilde aracınızı ekspertiz yaptırarak uzmanlardan piyasa değerini öğrenebilirsiniz.