İkinci El Araç Alımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

 

İkinci el araç alım satımında en çok merak edilen konu süreç boyunca dikkat edilmesi gerekenler. Bu konuda bir çok yazı okuyabilirsiniz belki ama biz Oto2Max olarak ikinci el araç alım ve satımında yılların verdiği deneyim ve uzmanlıkla bu konuyu bu yazımızda toplamak istedik. Özellikle araç alımında kılavuz olabileceğini düşündüğüm bu yazımız ile sizde hayalinizi süsleyen, sorunsuz ve doğru aracınıza ulaşabilirsiniz.

1- Bütçe Hesabı

Araç alım sırasında en önemli unsur bütçedir. Almak istediğiniz aracın maliyeti yanı sıra ekstra çıkabilecek satın alma işlemleri sırasında ki maliyetleri de hesaba katmanız da yarar var. Örneğin Noter giderleri, sigorta, kasko gibi ekstra giderler aracının bedeli üzerine ekleyebileceğiniz giderlere örnektir.

2- Araç Seçimi

Araç alım sürecinde en çok zorlanılan adım araç seçimidir. Önceden belirlenen marka ve model varsa bu süreci hızla geçebilirsiniz. Aksi takdirde uzunca bir çok marka ve modeli tek tek incelemek zorunda kalabilirsiniz. Doğru aracı seçtiğinize karar vermeden imza atmayınız. Aracınızı diğer alternatifler ile kıyaslayınız.

3- Aracınızın Piyasa Değerini İyi Araştırın

Bir aracı satın almadan önce seçtiğiniz aracın piyasa değerlerini öğrenin. Araştırdığınız diğer araçların, aynı model ve aynı yaşta olmasına dikkat edin. Böylelikle daha sonra satıcı ile görüşmenizde, fiyat endeksini daha iyi yapabileceksiniz.

4-  Aracın Şasi ve Motor Numarasını Kontrol Edin

Bu adım aracın satın almadan önce öğrenmeniz gereken önemli bir adımdır. Numaraların aracın ruhsatında olan şasi numarası ve motor numarası uyuşup uyuşmadığını kontrol edin. Bu numaralar sayesinde araç hakkında daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

 5-  Kesinlikle Araç İle Test Sürüşüne Çıkın

Test sürüşü araç hakkında bilgi edinmenin, aracı tanımanın en güzel yöntemlerinden biridir. Fakat kesinlikle sadece kısa bir süreliğine aracı kullanmakla yetinmeyin. Radyo ve koltukların hareketinden tutun ısıtma sisteminin sıcak ve soğuk ayarına kadar kontrol edin.

6- Eksper Raporunuzu ve Araç Detaylarını Mutlaka Alınız

Makul bir ücret karşılığında, aracınızı iyi bir ustaya gösterin. Araç servis bakımlı ise ilgili markanın servisine uğrayarak servis kayıtlarını isteyin.

7- Kaza Kaydını Sorgulayınız

Varsa sigortacınıza, yoksa herhangi bir sigorta acentesine gidip plaka ve şasi numarasından kasko ve kaza sorgulaması yaptırın. Böylece aracın geçmişte kaza kaydı olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Sürprizlere hazırlıklı olun.

İkinci el araç alım ve satım konusunda yılların deneyimi ve uzmanlığı ile verdiğimiz hizmetimizden sizde ofislerimizi ziyaret ederek yararlanabilir. Tüm marka ve modellerde sertifikalı ve özel kredi koşulları ile ikinci el araçlarımız sizleri beklemektedir.