İnsanlar ağırlıklı olarak araba ihtiyaçlarını ikinci el araba piyasasından karşılamaya başlamış durumda. Bunun nedeki olarak ise; pandemi sebebiyle sıfır araç teslimatının birkaç ayı bulması ve sıfır arabaların yüksek fiyatları… Hal böyle sıfır arabayla ihtiyacını karşılayamayanlar çareyi ikinci el piyasasında arıyor. Bu da kaçınılmaz olarak ikinci el araç piyasasına karşı yoğun bir ilginin oluşmasına zemin hazırlıyor. Her devrin gözdesi ve vazgeçilmezi olan Mercedes marka arabalar da bu ilgiden fazlasıyla nasibini alıyor.  Yoğun bir ilgiye mazhar olan Mercedes ikinci el fiyatları ne kadar? Mercedes ikinci el fiyatları hangi kriterlere göre değişiyor? Fiyatlar belirlenirken hangi hususlar göz önünde bulunduruluyor? Yazımızda size bu soruların cevaplarını vereceğiz.

 

Şanzıman Seçenekleri

Şanzıman seçeneği her marka aracın fiyatın da etkili olduğu gibi Mercedes ikinci el araba fiyatları açısından da etkili olanlar unsulardan. Mercedes marka arabalar otomatik ve manuel olarak iki farklı şanzıman seçeneğiyle sunuluyor.

 

Model ve Donanım

Mercedes size birçok model ve o modellerin farklı donanım paketlerini sunuyor. Bu konuda yapacağınız tercih bir araca ne kadar ödeyeceğinizi de belirleyecek, Mercedes ikinci el araba fiyatları için doğrudan belirleyici olacaktır.

 

Aracın Model Yılı

Model yılı araçların ne kadar yeni veya eski olduğunu ifade etmektedir. Yani arabaların kaç yaşında olduğunu göstermektedir. Bu sebeple şunu diyebiliriz ki bir araba ne kadar genç yaşta ise bir o kadar da değerlidir, fiyatı da yaşına göre neredeyse sıfır arabalara yaklaşmaktadır.

 

Kilometre Değeri

Mesele ikinci el araba almak olunca, alıcıların kafasında beliren ilk soru; almak istediğim araba kaç kilometrede? Alıcıların üzerinde titizlik ile durduğu bu konu bize şunu gösteriyor; bir aracın kilometresi ne kadar düşük ise fiyatının yüksek olmak olasılığı bir hayli yüksektir.

 

Aracın Hasar Kaydı

Bir arabanın ne kadar hasar kaydı bulunduğu direkt olarak fiyatını değiştiriyor. Örneğin; hasar kaydı yüksek olan araçlar muadillerine göre daha düşük fiyattan alıcı ile buluşuyor. Hasar kaydı olmayan ya da düşük bedellerde kayıtları olan araçlar ise tam tersi yüksek fiyatlardan alıcı bekliyor.