Artan kredi faizleri, sürekli yükselen araç fiyatları ve yaşanan Corona salgının olumsuz etkileri… İnsanlar, sıfır otomotiv sektöründe yaşanan bu sıkıntılardan dolayı insanlar araç ihtiyaçlarını ikinci el araba alarak karşılıyor. Özellikle pandemi nedeniyle otomotiv firmalarının araçları birkaç aya varan periyotlarda teslim etmesi ve oluşan talebi karşılayamaması sebebiyle, vatandaşlar ikinci el araç piyasasına yöneliyor. Kaçınılmaz olarak ikinci el araç piyasasına yönelen vatandaşlar, bu piyasa içinde bazı markalara ekstra ilgi ve talep gösteriyor. İşte Suzuki de bu araba markalarından bir tanesi… Özel ilgi gören Suzuki ikinci el araba fiyatları ne kadar? Suzuki ikinci el fiyatları hangi kıstaslara göre değişkenlik gösteriyor? Şimdi sizlere bu soruların cevaplarını vereceğiz.

Manuel mi, Otomatik Vites mi?

Sıfır araç alsanız da ikinci el araç alsanız da şanzıman türü marka gözetmeksizin fiyatta söz sahibi olan bir etken… Bu etken tabi ki Suzuki ikinci el araba fiyatları için de geçerli… Tahmin edebileceğiniz üzere otomatik vitesli araçlar, manuel seçeneğine biraz daha yüksek fiyattan alıcı buluyor.

 

Model ve Donanım

Araba markalarının aynı zamanda birçok model seçeneği bulunuyor. Bu durum Suzuki için de böyle. Haliyle her modelinde fiyatı farklılık gösteriyor. Yani almak isteğiniz modele göre ödeyeceğiniz fiyatta farklılık gösterecektir.

 

Model Yılı

Hepimiz olabildiğince yeni bir araca sahip olmak isteriz. Bu yüzden model yılı büyük bir önem arz ediyor. Ancak elbette bir araç ne kadar yeni ise bir o kadar da fiyatını yüksek oluyor. Bunu da unutmamakta fayda var.

 

Kilometre

Sıfır araba alırken kilometre değeri gibi bir derdimiz yoktur. Ancak ikinci el araba alacakların böyle bir kaygısı var. Genellikle düşük kilometreye sahip olan araçlar daha az yıpranma payına sahip oluyor. İkinci el araba alıcıları da bu bilgiden yola çıkarak, çoğunlukla düşük kilometreli araçlara yöneliyor. E haliyle de düşük kilometreye sahip araçların piyasası yükseliyor.

 

Aracın Hasar Kaydı

İkinci el alıcılarının bir başka titizlik gösterdiği husus da hasar kaydı… Düşük hasar kaydına ya da temiz bir hasar kaydı siciline sahip olan araçlar yüksek fiyattan alıcılarını bekliyor.